Tomasz Kuzabski

adwokat

Zajmuję się prowadzeniem sporów sądowych reprezentując przedsiębiorców. Działam głównie na terenie Śląska, ale chętnie przyjmuję ciekawe sprawy z terenu całej Polski.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Postępowanie uproszczone

Tomasz Kazubski13 marca 2018Komentarze (0)

postępowanie uproszczonePostępowanie uproszczone zostało wymyślone, aby ułatwić prowadzenie prostych postępowań sądowych bez angażowania adwokatów, czy radców prawnych. Jakiś czas temu zwrócił się do mnie lokalny przedsiębiorca telekomunikacyjny z propozycją, abym prowadził jego sprawy sądowe. Ze względu na niskie kwoty nieopłaconych faktur i problemy w sądzie z niektórymi pozwami chciał się pozbyć tych problemów. Niestety kwoty były rzeczywiście niskie. Z tego co pamiętam to zaczynały się od 50 złotych do kilkuset złotych. Dla tego przedsiębiorcy zawsze to był jakiś dochód. Poza tym, gdyby informacje o zaniechaniu ścigania dłużników rozeszły się po jego klientach to miałby jeszcze większe problemy.

Musiałem jednak odmówić przejęcia tych spraw, bo zupełnie nie opłacało się to finansowo. W tamtym czasie nie miałem jeszcze zatrudnionej aplikantki i studentki, które ogarnęły by takie proste sprawy. Nie wiem, jak w innych kancelariach, ale jeżeli punktem odniesienia są minimalne stawki adwokackie z rozporządzenia i miałoby to być korzystne finansowo również dla przedsiębiorcy to pojedyncza sprawa sądowa powinna dotyczyć min. kwoty 1500 złotych. Nie dotyczy to oczywiście całych pakietów spraw identycznych, w których zmieniają się tylko kwoty i dane osobowe. Jak sam widzisz postępowanie uproszczone jest właśnie na tyle proste, aby przedsiębiorcy rękami swoich pracowników byli w stanie sami ogarnąć temat.

Dobra umowa to podstawa

Jeżeli Twoja firma zajmuje się obsługą konsumentów lub firm, ale kwoty są niewielkie to zamiast angażować adwokata lub radcę prawnego do prowadzenia postępowania sądowego lepiej zatrudnić go do sporządzenia dobrego projektu umowy. Będziesz wielokrotnie go używał w takich samych wypadkach. Innym rozwiązaniem jest wystawianie faktur, które będą akceptowane przez drugą stronę. Wtedy sprawa będzie jeszcze prostsza, bo będzie nadawała się do postępowania nakazowego.

W najbliższym czasie nie mam w planach pisania postów o fakturach. Dlatego proponuję Tobie blog Mecenasa Wojciecha Jelińskiego – Pozew z faktury. Możesz tam znaleźć wiele praktycznych informacji w tym zakresie. Myślę, że będzie też w stanie pomóc jak dobrze ustawić w Twoim przedsiębiorstwie fakturowanie.

Dobrym rozwiązaniem będzie również przeprowadzenie szkolenia z postępowania uproszczonego dla mikro przedsiębiorcy lub wyznaczonego pracownika z większej firmy. Ewentualnie można zdecydować się na wykupienie jakiegoś ryczałtu miesięcznego. Konsultacje telefoniczne powinny rozwiązać pojawiające się jakieś problemy.

Postępowanie uproszczone

Poświęcę co najmniej kilka postów na postępowanie uproszczone. W następnym poście dokładnie omówię pozew. Należy jednak pamiętać, że Kodeks postępowania cywilnego poświęca temu tematowi zaledwie 14 artykułów. Po prostu warto, abyś sam je przeczytał (od art. 5051 do art. 50514 – pisze się to tak jakby był to artykuł 505 do potęgi 1 i 14, a wymawia się: art. 505 z indeksem 1 lub art. 505 ze znacznikiem 1).

I teraz jeszcze jedna ważna sprawa, o której zapominają również adwokaci i radcowie prawni. Mamy 3 rodzaje postępowań: nakazowe, upominawcze i uproszczone. To nie są 3 niezależne postępowania. Postępowanie nakazowe może przeistoczyć się w postępowanie uproszczone. Tak samo postępowanie upominawcze może przeistoczyć się w postępowanie uproszczone. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że część postępowań jest nakazowo – uproszczonych, a część upominawczo – uproszczonych. Wynika to z prostej przyczyny. Jeżeli pozew dotyczy spraw, które należą do postępowania uproszczonego to należy je wnieść na formularzu. A formularz jest czymś charakterystycznym tylko dla postępowania uproszczonego.

Formularz

Tak jak już wspomniałem, bez względu na to, czy będziesz wnosił o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, czy też nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, to jeżeli sprawa nadaje się do postępowania uproszczonego musisz wnieść ją na formularzu. Aby nie narażać się na dziwne firmy, które oferują różne, płatne formularze w Internecie, najprościej będzie, gdy ściągniesz go ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Oto link do formularza.

Masz tam do dyspozycji formularze w dwóch formatach. Plik pdf – do wydruku i ręcznego wypisywania oraz rtf – do uzupełniania na komputerze, a następnie wydrukowanie gotowego. Szczerze polecam wersję rtf i pisanie pozwu na komputerze. Można go zapisać, nanosić poprawki, będzie czytelny.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić czas to pamiętaj, że pozew, ale też i odpowiedź na pozew, należy wnosić na formularzu. W przeciwnym razie sąd wezwie Ciebie do prawidłowego wniesienia pozwu na formularzu. To jednak spowoduje zwłokę w rozpoznaniu sprawy min. o 2 tygodnie.

Rodzaje spraw

Postępowanie uproszczone jest wyjątkiem, więc nie wszystkie sprawy są rozpatrywane w tym trybie.

Stosuje się je do 3 rodzajów spraw:

  • roszczeń wynikających z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20.000 złotych (co do zasady jeżeli dochodzisz kwoty nie wyższej niż 20.000 złotych),
  • roszczeń wynikających z rękojmi, gwarancji jakości lub niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli umowa nie dotyczy sprawy o wartości wyższej niż 20.000 złotych),
  • spraw o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemców oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Kolejne posty dotyczące postępowania uproszczonego, w tym pozwu przedsiębiorcy napiszę wkrótce.

*******

O  braku adresu przeciwnika możesz przeczytać w poście: Brak adresu pozwanego.

Trudny temat oznaczenia spółki cywilnej w pozwie został opisany w poście: Oznaczenie spółki cywilnej w pozwie.

W razie problemów można kontaktować się ze mną.

Adw. Tomasz Kazubski

stan prawny na 13 marca 2018 roku

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: