Tomasz Kazubski

adwokat

Zajmuję się prowadzeniem sporów sądowych reprezentując przedsiębiorców. Działam głównie na terenie Śląska, ale chętnie przyjmuję ciekawe sprawy z terenu całej Polski.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Brak adresu pozwanego

Tomasz Kazubski22 lutego 20182 komentarze

brak adresu pozwanegoBrak adresu pozwanego to dość częsty problem, a bez niego sąd nie rozpatrzy Twojej sprawy. Czasami my – adwokaci jesteśmy ustanawiani kuratorami dla osób, których nie można znaleźć. Prowadzimy sprawę będąc de facto takim pełnomocnikiem dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Jednak u nas w kancelarii za punkt honoru stawiamy sobie odnalezienie takiej osoby. Z racji tego, że nasza kancelaria mieści się na Śląsku to wiele osób wyjechało w przeszłości do Niemiec. Pamiętam jak moja wspólniczka raz ustaliła adres dzięki pomocy miejscowego księdza. Innym razem rozsyłaliśmy chyba 20 listów do członków rodziny rozsianej po całej Europie, w Kanadzie i w USA. Za każdy razem udawało nam się odnaleźć człowieka.

Wymóg formalny

Zgodnie z art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego w pierwszym piśmie do sądu należy podać adresy zamieszkania stron lub ich siedziby. Od 1 marca 2018 roku miał wejść w życie zmieniony przepis zakładający, że jeżeli stroną jest przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wystarczy podać widniejący tam adres do korespondencji (jednak proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony i pewnie wejście w życie przepisu opóźni się).

Brak adresu pozwanego

Jednak bez względu na unormowania kodeksowe wiele razy zdarza się, że przedsiębiorca znika przed wierzycielami – najczęściej po zakończeniu nieudanego prowadzenia firmy. Nie pomoże nam zmiana przepisów bowiem przedsiębiorca może wykreślić się z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i wtedy ten przepis nie będzie miał zastosowania. Jeżeli sami lub przy dużych sprawach przy pomocy detektywa, nie będziemy w stanie ustalić adresu zamieszkania pozwanego pozostaje nam ustanowienie przez sąd kuratora, który będzie reprezentował pozwanego w postępowaniu sądowym.

Brak adresu pozwanego to problem, jednak czasami trzeba działać szybko. Pamiętaj, że zawsze możesz wnieść o zabezpieczenie dowodu lub roszczenia. Trochę napisałem o tym w innym poście: zabezpieczenie nie tylko dowodu a losowanie sędziego.

Ostatni znany adres zamieszkania

Tak jak już wielokrotnie pisałem, życie trzeba sobie ułatwiać a nie utrudniać. Jeżeli nie znasz miejsca zamieszkania pozwanego to wpisz ostatni znany przez Ciebie adres zamieszkania. Sąd na pewno wyśle pozew pod ten adres. Może okazać się, że ktoś np. z rodziny jednak odbierze pozew i powiadomi pozwanego.

Może dojść również do sytuacji, że przesyłka będzie podwójnie awizowana i sąd uzna pozew za doręczony (jednak w tym zakresie mają zmienić się przepisy). Często zdarza się, że pozwany odnajduje się sam lub na etapie egzekucji komorniczej. Dopiero w przypadku uzyskania przez sąd informacji, że pozwany nie zamieszkuje pod wskazanym adresem wezwie Ciebie do podania aktualnego adresu.

Poszukiwanie adresu

Brak adresu pozwanego to jeszcze nie problem. Zawsze możemy wnosić do sądu, aby ustanowił dla pozwanego kuratora, który będzie go reprezentował. Jednak wcześniej musisz uprawdopodobnić, że nie potrafisz ustalić tego adresu.

W tym celu najlepiej zwrócić się do urzędu miasta lub gminy ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego. To jest najszybsze rozwiązanie. Możesz też napisać do Wydziału Udostępniania Danych – Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, jednak jest to rozwiązanie czasochłonne.

Kurator dla pozwanego

Z jednej strony jest to ostateczność, jeżeli nie znamy adresu pozwanego, bo musimy wyłożyć pieniądze na wynagrodzenie kuratora i będzie trudniej na rozprawach, jeżeli kurator będzie aktywny. Z drugiej jednak strony ustanowienie kuratora co do zasady zabezpiecza Cię przed wnioskiem o wznowienie postępowania, gdy pozwany odnajdzie się.

Są w Polsce sądy, które ustanawiają kuratora w osobie pracownika sądu, wtedy sprawa jest prosta. Tak jest np. w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Jednak w części sądów kuratorami są adwokaci i radcowie prawni, więc ustanawiając kuratora sami wykładamy pieniądze na wynagrodzenie bądź co bądź, ale profesjonalnego pełnomocnika dla swojego przeciwnika procesowego. Czasami można sobie wybrać sąd, który rozpozna naszą sprawę. O tym możesz więcej przeczytać w moim poście pt. Wybór sądu.

Wniosek

Pamiętaj jednak, że sąd w postępowaniu procesowym nie ustanowi sam z urzędu kuratora. Będzie czekał na Twój wniosek. Przypomniał o tym ostatnio Sąd Apelacyjny w Katowicach w swoim wyroku.

*****

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pamiętaj o prawidłowym oznaczeniu strony powodowej. Pisałem o tym na blogu w poście Oznaczenie spółki cywilnej w pozwie.

O postępowaniu uproszczonym będzie kilka postów, ale już teraz można przeczytać pierwszy z nich pt. Postępowanie uproszczone.

W przypadku problemów zachęcam do kontaktu z mną.

Adw. Tomasz Kazubski

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Adwokat Tomasz Kazubski Kancelaria Prawa Karnego Rybnik / Wodzisław Śląski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Leszek Bloch 26 lutego, 2018 o 11:36

  Czasami jest i tak, że po ustanowieniu kuratora pozwany w procesie czy dłużnik w egzekucji w niepodziewany sposób się ujawnia 🙂 Co więcej może się okazać, że wskazywany przez powoda/wierzyciela adres był jak najbardziej prawidłowy zaś pozwany/dłużnik z ukrycia monitorował całą sytuację – ukrywanie się traktując jako element strategii procesowej obliczonej na trwałe zatamowanie postępowania. Dlatego np: od frontu zasłaniał okna aby nie było widać światła, samochód parkował kilka ulic dalej zaś do domu wchodził przez podwórko sąsiada, który solennie zapewniał, że nie widział pozwanego/dłużnika od lat – gdyż ten przebywa za granicą 🙂

  Odpowiedz

  Tomasz Kazubski 27 lutego, 2018 o 18:00

  Zetknąłem się ostatnio z sytuacją, w której sąd nie potrafi zakończyć postępowania, bo 2 pozwanych umiejętnie kombinuje z adresami i nie można im doręczyć pism. Wtedy lepiej już mieć kuratora za przeciwnika 😉

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Adwokat Tomasz Kazubski Kancelaria Prawa Karnego Rybnik / Wodzisław Śląski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: