Tomasz Kuzabski

adwokat

Zajmuję się prowadzeniem sporów sądowych reprezentując przedsiębiorców. Działam głównie na terenie Śląska, ale chętnie przyjmuję ciekawe sprawy z terenu całej Polski.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Formularze – nowelizacja kpc z 2019 r.

Tomasz Kazubski11 lutego 20194 komentarze

Formularze w nowelizacji kpc z 2019 roku to chyba największa rewolucja. One po prostu znikają z postępowania procesowego. Będąc bardziej precyzyjnym: znikają z Kodeksu postępowania cywilnego, a przez to nie będą obowiązkowe.

Formularze – czasami pomagają, czasami są zmorą. Pamiętam taką sytuację, gdy wiele lat temu pracowałem na etacie i wypełniłem widocznie stary druk delegacji. Kadrowa kazała mi przepisać go na jej druk. Przeanalizowałem oba i zapytałem: czym różnią się te 2 druki poza kolorami? Nie była w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie, ale przepisać musiałem. Podobnie jest w urzędach, kiedy formularz przygotuje urząd X, skorzystasz z niego, ale składasz go do urzędu Y. Wtedy zdarza się, że nie honorują go. Jako przeciwnik biurokracji nie używam pieczątki imiennej i jakoś nikt nigdy nie zwrócił mi na to uwagi 🙂

Formularze do tej pory

Formularze w procesie do tej pory były używane w kilku przypadkach. W postępowaniu uproszczonym: pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe musi obecnie być składane na formularzach.

Dodatkowo pozew na formularzu jest obowiązkowy w sprawach:

  • świadczenia usług pocztowych i telekomunikacyjnych,
  • przewozu osób i bagażu w komunikacji masowej,
  • dostarczania energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego,
  • dostarczania wody i odprowadzania ścieków,
  • wywozu nieczystości,
  • dostarczania energii cieplnej.

W postępowaniu nakazowym zarzuty i postępowaniu upominawczym sprzeciw wnosi się na formularzu jeżeli pozew również był wnoszony na formularzu.

Postępowanie nieprocesowe i inne

Tutaj zostaje bez zmian. Formularze jako obowiązkowe zostają. Używa się ich w postępowaniu wieczystoksięgowym i rejestrowym. Od 1 stycznia 2019 roku skargę na czynności komornika można wnieść na urzędowym formularzu. Formularz ten dostarcza komornik dłużnikowi przy pierwszej czynności.

Formularz stosuje się również przy wydawaniu zaświadczenia europejskiego tytułu wykonawczego. Można z formularza urzędowego korzystać przy składaniu wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej.

Ustawodawca postanowił, że formularze w postępowaniach pozaprocesowych zostaną ze względu na konieczność składania oświadczeń o konkretnej treści.

Uzasadnienie zmian

W uzasadnieniu do rządowego projektu zmian znajdziemy kilka argumentów. Autorzy uważają za niecelowe zmuszanie adwokatów i radców prawnych do korzystania z formularzy w procesie skoro jako profesjonalni pełnomocnicy wiedzą (a przynajmniej wiedzieć powinni) co pismo procesowe powinno zawierać. W przypadku osób działających samodzielnie, jeżeli nie potrafią prawidłowo napisać pisma procesowego, to mają również trudności w prawidłowym wypełnieniu formularzy.

Formularze mają zniknąć z Kodeksu postępowania cywilnego w procesie, ale mają zostać jako fakultatywny sposób wnoszenia do sądu pism procesowych. Pytanie tylko, czy ktoś będzie go jeszcze używał, skoro nie będzie obowiązkowy. Ponadto, czy Ministerstwo Sprawiedliwości będzie zmieniało dotychczasowe formularze nadążając za zmianami w prawie.

****

Dopóki formularze są obowiązkowe można je znaleźć TUTAJ. Czas pokaże, czy nadal je tam znajdziemy, gdy staną się nieobowiązkowe.

Z serii nowelizacja kpc w 2019 roku polecam również:

W razie pytań można kontaktować się ze mną.

Adw. Tomasz Kazubski

lokalizacja: adwokat Rybnik, adwokat Wodzisław Śląski

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: adwokat.kazubski@gmail.com

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bartosz Gajek 24 lutego, 2019 o 21:49

Formularze miały jedną zasadniczą wadę: opisywanie dowodów 😀
Jak tych dokumentów/świadków mamy tak +30 to zaczyna na robić się problem z dodatkowymi formularzami. I wtedy zawsze jest pokusa żeby “wpakować” kilka dowodów w jedno “okienko”. Tyle, że byłem świadkiem jak sąd bardzo brzydko “wypunktował” mojego przeciwnika na tych “okienkach” i nie przeprowadził część dowodu jako spóźnione.

Szczerze? Pożegnam się z formularzami bez sentymentu 🙂
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Tomasz Kazubski 14 października, 2019 o 12:22

Zobaczymy, co się zmieni w rzeczywistości i jak będą sobie radzili ludzie bez formularzy. Jest sporo wymogów formalnych, o których przeciętny człowiek nie wie i pewnie będzie wzywany do uzupełnienia pozwu.

Odpowiedz

Dariusz Mojecki 3 września, 2019 o 07:54

Niewielu jest prawników, którzy będą tęsknić za formularzami. Formularze w postępowaniu “uproszczonym” nic dla nikogo nie upraszczały, a osobom nieobeznanym z formularzami wręcz utrudniały złożenie pozwu.

Odpowiedz

Tomasz Kazubski 14 października, 2019 o 12:24

Utrudniały, bo w formularzach było trudne prawnicze słownictwo.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Adwokat Tomasz Kazubski - Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Adwokat Tomasz Kazubski - Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Rybniku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem adwokat.kazubski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: