Tomasz Kazubski

adwokat

Zajmuję się prowadzeniem sporów sądowych reprezentując przedsiębiorców. Działam głównie na terenie Śląska, ale chętnie przyjmuję ciekawe sprawy z terenu całej Polski.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Oznaczenie spółki cywilnej w pozwie

Tomasz Kazubski03 lutego 201813 komentarzy

oznaczenie spółki cywilnej w pozwieJak się okazuje w praktyce sądowej oznaczenie spółki cywilnej w pozwie stwarza nie lada problem. Wiele spraw zostało przegranych przez przedsiębiorców z tego powodu. Dlatego najprościej pokazać to w formie wzoru.

Wspólnicy

Życie pokazuje, że prowadzenie działalności gospodarczej ze wspólnikiem to takie małżeństwo zawodowe. Jest trudne, bo każdy ma inny charakter, przychodzi zmęczenie, kryzysy. Są również plusy. Jak już wspominałem, prowadzimy z mec. Patrycją Niepelt kancelarię w formie spółki cywilnej. Wiecie, czego najbardziej nam zazdroszczą inni adwokaci?

Właśnie tego, że jest nas dwójka i możemy siebie zastępować. Jest to niesamowity luksus psychiczny, kiedy jeden z nas wyjeżdża na urlop, w ostatni dzień pracy wychodzi z kancelarii, ustawia w swoim telefonie przekierowania wszystkich połączeń telefonicznych do drugiego wspólnika i ma święty spokój. Odcina się całkowicie od pracy zawodowej i spokojnie korzysta z wolności 😉 Do tego, co specyficzne w naszej branży, jako wspólnicy możemy pozwolić sobie na dłuższe wakacje niż samodzielni adwokaci, którzy zwykle ograniczają się do krótkiego urlopu 7 dniowego.

Spółka cywilna

Przypomnę Ci, o czym pisałem już wcześniej we wpisie: spółka cywilna, że tylko ona jako jedyna w Polsce ze wszystkich typów spółek nie ma zdolności prawnej. Dlatego w prawie całym obrocie prawnym jak i w sprawach sądowych występują wspólnicy spółki cywilnej a nie sama spółka. Rodzi to wiele komplikacji, ale jak życie pokazuje, to te prawdziwe komplikacje pojawiają się przede wszystkim w postępowaniach sądowych. W codziennym prowadzeniu działalności gospodarczej nikt się tym za bardzo nie przejmuje. Każdy mimo wszystko traktuje spółkę cywilną de facto tak, jakby tą osobowość prawną posiadała.

Spółka cywilna w sądzie

W postępowaniu sądowym musi jednak być porządek prawny i tutaj musisz być skrupulatny i pamiętać o tym, że wnosząc pozew do sądu nie robi tego spółka a wszyscy wspólnicy. W przeciwnym razie przegrasz sprawę, stracisz czas i pieniądze. Najgorsze, że nadal zdarzają się sędziowie, którzy o tym nie pamiętają. Można prowadzić sprawę sądową przez kilka lat, a na sam koniec okaże się, że sprawa jest przegrana. Sąd powinien reagować na takie nieprawidłowości od razu, jednak w części spraw, które prowadzone są w postępowaniu uproszczonym sąd nic nie może z tym zrobić.

Oznaczenie spółki cywilnej w pozwie

Szukałem w wielu miejscach w Internecie, co można znaleźć na ten temat. Okazuje się, że sporo osób coś na ten temat pisze, ale bardzo trudno znaleźć przykład lub jak kto woli wzór, który zobrazuje, o co dokładnie chodzi. Dlatego postanowiłem ułatwić Ci zadanie i poniżej umieszczam taki wzór, a później go omówię.

Wzór na oznaczenie spółki cywilnej w pozwie

Powodowie:

 1. Anna Nowak ul. Kręta 2, 44-300 Wodzisław Śląski PESEL: 80010112345
 2. Jan Kowalski ul. Kręta 2, 44-300 Wodzisław Śląski PESEL: 80030312345

prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą: Anna Nowak, Jan Kowalski spółka cywilna

Krótkie wyjaśnienie

Najważniejsze, o czym będę powtarzał wielokrotnie, aby to utkwiło, pozew do sądu wnoszą wspólnicy. Dlatego wymieniamy ich z imienia i nazwiska. Następnie podajemy ich adresy zamieszkania (!). Jednak jeżeli to my wnosimy pozew i inicjujemy postępowanie sądowe to nikt nie będzie zwracał uwagi na to, jeżeli zamiast adresu zamieszkania podacie adres spółki, czyli adres biura, gdzie odbierasz korespondencję firmową. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, aby ktokolwiek wzywał do uzupełnienia danych o adresy zamieszkania. Ja szanuję sobie prywatność i Tobie też to polecam. Po co Twój kontrahent, tym bardziej ten, z którym właśnie masz konflikt miał znać Twój adres zamieszkania. Ogólnie sens jest taki, przynajmniej jeżeli jesteś jednym z powodów, aby korespondencja sądowa do Ciebie dotarła.

Ważne jest również to, aby wskazać numery PESEL wspólników. Bez tego sąd na pewno wezwie do uzupełnienia pozwu.

Na koniec należy dopisać zwrot o tym, że wspólnicy prowadzą wspólnie spółkę cywilną. Uzmysłowi to wszystkim, również komornikowi w przyszłości, że sprawa związana jest z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to bardzo istotne i na razie musisz mi uwierzyć, że tak jest, a w osobnym poście dokładnie wytłumaczę dlaczego.

Zaznaczę również, że tak wniesiony pozew powinni podpisać wszyscy wspólnicy, jeżeli żadnego z nich lub wszystkich nie reprezentuje pełnomocnik. O tym również napiszę w osobnym pozwie.

Jeżeli masz ochotę na więcej szczegółów napisanych językiem prawniczym to zapraszam do lektury wyroku Sądu Najwyższego.

Część Twoich spraw na pewno wynika z umowy pisemnej. Wtedy warto pamiętać o możliwości wyboru sądu i zapisaniu tego w umowie. To bardzo ułatwia życie. Możesz o tym przeczytać w innym moim poście: wybór sądu.

W razie pytań można skontaktować się ze mną.

Adw. Tomasz Kazubski

 

adwokat Wodzisław Śląski, adwokat Rybnik

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Adwokat Tomasz Kazubski Kancelaria Prawa Karnego Rybnik / Wodzisław Śląski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Adrien 8 czerwca, 2018 o 15:14

  A co w sytuacji kiedy chcemy pozwać wspólników spółki cywilnej, a nie mamy ich numeru PESEL ?
  Mamy tylko numer NIP, Regon oraz adres prowadzenia spółki cywilnej
  W CEIDG pobrałam również NIP i Regon przynależny do danego wspólnika.
  Czy to wystarczy?

  Odpowiedz

  Tomasz Kazubski 9 czerwca, 2018 o 07:53

  Wnosząc pozew do sądu nie musimy podawać numerów PESEL pozwanych.
  Zgodnie z art. 126 kpc musimy podać jedynie numer PESEL powoda.
  Zaś na podstawie art. 208(1) kpc to sąd jest zobowiązany do ustalenia PESEL pozwanego.

  Odpowiedz

  Adrien 11 czerwca, 2018 o 15:55

  Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Sabina 7 grudnia, 2018 o 08:56

  Dzień dobry,

  Wkradł się jakiś błąd „spółka cywilna, że tylko ona jako jedyna w Polsce ze wszystkich typów spółek nie ma osobowości prawnej” , a spółki osobowe?

  Odpowiedz

  Tomasz Kazubski 14 grudnia, 2018 o 13:25

  Zgadza się, jak to mówią: oczywista omyłka pisarska 😉 Powinno być: zdolności prawnej. Poprawiłem.
  Dziękuję za dostrzeżenie błędu 🙂

  Odpowiedz

  kr 8 kwietnia, 2019 o 16:49

  a co z oznaczeniem w formularzu (w przypadku powodów – wspólników spółki cywilnej) czy wierzytelność dochodzona jest solidarnie czy w inny sposób??

  Odpowiedz

  Tomasz Kazubski 11 kwietnia, 2019 o 21:38

  Dobrze to zostało opisane w wyroku Sądu Najwyższego ws. III CZP 130/10. Polecam jego treść i uzasadnienie 🙂

  Odpowiedz

  Zbigniew 7 kwietnia, 2020 o 12:27

  Składamy wniosek o przyspieszone postępowanie układowe
  Czy dla wspólników spółki cywilnej można podać ,,adres do doręczeń” z ewidencji ceidg, nie jest to adres zamieszkania wspólnika.

  Odpowiedz

  Tomasz Kazubski 11 kwietnia, 2020 o 16:40

  Art. 227 ust. 1 § 1 ustawy Prawo restrukturyzacyjne mówi o miejscu zamieszkania albo adresie siedziby dłużnika (jako adres biura dłużnika). Tak też wskazuje doktryna. Nie mają w tym przypadku zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

  Odpowiedz

  Aneta 27 maja, 2021 o 13:43

  Dzień dobry
  Co w przypadku gdy umowa została zawarta pomiędzy spółką cywilną (nie wspólnikami) a innym kontrahentem (dłużnikiem). Czy jest szansa, że wspólnicy spółki wnosząc pozew wygrają sprawę. Czy sąd rozpatrzy taki pozew?

  Odpowiedz

  Tomasz Kazubski 1 czerwca, 2021 o 19:45

  Nieprawidłowe oznaczenie strony umowy nie ma znaczenia. Ważne, że prawidłowo zostanie to zrobione w piśmie procesowym.

  Odpowiedz

  Zara 4 października, 2021 o 12:55

  Dzień dobry. Jak postępować w przypadku pozywania spółki cywilnej jako pracodawcy? W świetle kp spółka cywilna jest pracodawcą.

  Odpowiedz

  Tomasz Kazubski 6 października, 2021 o 14:21

  Dzień dobry, należy pozwać i spółkę cywilną i wspólników spółki cywilnej jednocześnie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Adwokat Tomasz Kazubski Kancelaria Prawa Karnego Rybnik / Wodzisław Śląski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: