Tomasz Kazubski

adwokat

Zajmuję się prowadzeniem sporów sądowych reprezentując przedsiębiorców. Działam głównie na terenie Śląska, ale chętnie przyjmuję ciekawe sprawy z terenu całej Polski.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Postępowanie gospodarcze – nowelizacja kpc z 2019 r.

Tomasz Kazubski29 stycznia 2020Komentarze (0)

postępowanie gospodarczePostępowanie gospodarcze zostało wprowadzone nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku. Ja się z tego powodu niezmiernie cieszę. Co prawda będzie to niesamowite wyzwanie dla przedsiębiorców, adwokatów i radców prawnych, jednak to jest to co ja lubię. Wracamy de facto do starego postępowania gospodarczego, które wprowadzono w 1989 roku a zniesiono w 2012 roku.

Pamiętam postępowanie gospodarcze z czasów aplikacji i praktyk w Sądzie Gospodarczym w Warszawie. Cały dzień siedziałem na rozprawach i nie pamiętam przesłuchiwania świadków. Rozprawa za rozprawą, rozprawa za rozprawą. Wszystko oczywiście ma swoje plusy i minusy. Widziałem wtedy również ciemne strony postępowania gospodarczego, ale po kolei…

Postępowanie gospodarcze – cel wprowadzenia

Wprowadzenie postępowania gospodarczego ma za zadanie zdecydowanie przyśpieszyć sprawy sądowe. Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą wie jak dużym problemem są zatory płatnicze. Wielokrotnie utrudniają działanie firmy, powodują efekt domina, bo sam nie masz środków finansowych, aby dokonać własnych płatności. W najgorszych przypadkach dochodzi do upadku firmy naprawdę dobrze prosperującej. Pewnie znasz wiele takich przypadków. Dotyczy to szczególnie stosunkowo nowych firm, bo firmy działające wiele lat niejedno już przeszły, są przeczulone na tym punkcie i nie wchodzą w tak ryzykowne relacje biznesowe.

Nie może być tak, że na wyrok czeka się kilka miesięcy, a raczej w obecnej sytuacji zdecydowanie ponad rok. To nie są sprawy, które mogą czekać i w sumie bez znaczenia, czy sprawa zakończy się szybko, czy po kilku latach. Po tym czasie dłużnik może nie tylko uciec z majątkiem, ale po prostu zniknąć. Co z tego, że otrzymamy wyrok, wydaliśmy pieniądze na adwokata lub radcę prawnego, sąd zasądził nawet koszty adwokackie za wygraną sprawę, skoro nie będzie można już tego skutecznie wyegzekwować.

Zagrożenia

Podstawowe zagrożenie, które wiąże się z postępowaniem gospodarczym jest związane z dużym prawdopodobieństwem przegrania sprawy, pomimo tego, że to Ty masz rację. Bardzo duże uproszczenie postępowania gospodarczego, obowiązek zgłaszania praktycznie wszystkich dowodów w pierwszym piśmie powoduje, że sąd nie szuka prawdy obiektywnej. Zadaniem sądu jest wydanie wyroku, na podstawie tego, co Ty i Twój przeciwnik dostarczycie mu w pierwszych pismach.

Do sprawy należy się bardzo dobrze przygotować i to ze strony przedsiębiorcy, ale również adwokata, czy radcy prawnego. Przedsiębiorca może nie wiedzieć o tym, co ważne w postępowaniu sądowym. Poza tym nowe postępowanie gospodarcze opiera się w głównej mierze na dokumentach. Nie mają tu znaczenia tylko ograniczenia wynikające z Kodeksu cywilnego, że jakaś umowa musi być sporządzona na piśmie, ale również ograniczenia wynikające z procedury. Przesłuchanie świadków jest dopuszczalne tylko, gdy nie można danej okoliczności udowodnić w inny sposób.

Zagrożeniem jest również zapis, który dotyczy nie tylko postępowania gospodarczego, że wszelkie dokumenty znajdujące się w aktach sprawy stanowią dowód chyba, że sąd je oddali.

Wielkie niewiadome

Po części dobrze, że wcześniej funkcjonowało już postępowanie gospodarcze, które obecnie jest bardzo podobne do obecnego. Dlatego można korzystać z dorobku orzeczniczego w tym zakresie. Ważne również będą orzeczenia Sądu Najwyższego, które staną się aktualne obecnie. Oczywiście będzie trzeba dokonać analizy każdego orzeczenia lub stanowiska komentatorów, czy dotyczą na pewno takiego samego stanu prawnego.

Jedną z największych niewiadomych będzie to, czy sądy gospodarcze będą przeprowadzały posiedzenia przygotowawcze. Trudno to jednoznacznie ocenić. Z jednej strony jest ono niepotrzebne w zdecydowanej większości przypadków. Po prostu sąd nie będzie musiał rozpisywać planu rozprawy, skoro praktycznie całe postępowanie dowodowe ma się opierać w głównej mierze na dokumentach. Z drugiej strony posiedzenie takie może pomóc określić bardzo dokładnie, co jest rozbieżne pomiędzy stronami. Pytanie, czy to jest potrzebne. W procedurze niegospodarczej służy przede wszystkich ograniczeniu przesłuchań świadków. W postępowaniu gospodarczym nawet jak się bardzo dobrze nakreśli rozbieżności pomiędzy stronami to nie będzie można uzupełniać co do zasady materiału dowodowego.

Postępowanie gospodarcze

Postępowanie gospodarcze stosuje się wyłącznie do nowych spraw. Tak należy interpretować art. 10 ustawy zmieniającej. Skoro tak, to poza kwestiami formalnymi trudno oczekiwać, aby obecnie pojawiała się jakaś znacząca praktyka w tym zakresie. Należy pamiętać, że w wydziałach gospodarczych jest całe mnóstwo spraw starych, które w pierwszej kolejności powinny być rozpoznane. Być może wiele firm próbowało wszcząć postępowanie w sprawach gospodarczych przed zmianą przepisów.

Dodatkowo nie można zapomnieć de facto o obowiązku związanym z przeprowadzeniem postępowania polubownego przed złożeniem pozwu. W przeciwnym razie nawet w przypadku wygrania sprawy sąd może nas obciążyć kosztami postępowania. Postępowanie związane z próbą ugodową nie może być fikcją np. wysłanie pozwu i jednocześnie propozycji ugodowej do przeciwnej strony. Przynajmniej takie jest moje odczucie.

*********

Cykl postów o zmianach z dużej nowelizacji z 2019 roku rozpoczyna się postem.

Jeżeli masz pytania to zapraszam do kontaktu.

Adwokat Tomasz Kazubski

lokalizacja: adwokat Wodzisław Śląski, adwokat Rybnik

w tej chwili prowadzę również 2 nowe blogi:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Adwokat Tomasz Kazubski Kancelaria Prawa Karnego Rybnik / Wodzisław Śląski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Adwokat Tomasz Kazubski Kancelaria Prawa Karnego Rybnik / Wodzisław Śląski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: