Tomasz Kazubski

adwokat

Zajmuję się prowadzeniem sporów sądowych reprezentując przedsiębiorców. Działam głównie na terenie Śląska, ale chętnie przyjmuję ciekawe sprawy z terenu całej Polski.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Spółka cywilna

Tomasz Kazubski21 stycznia 20183 komentarze

spółka cywilnaSpółka cywilna – zalety: najprostsza i najtańsza, brak minimalnego kapitału założycielskiego. Wady: brak osobowości prawnej, odpowiedzialność solidarna całym majątkiem przez wspólników.

Początki

Kiedy kilka lat temu zaczynaliśmy wspólną przygodę z Mecenas Patrycją Niepelt zastanawialiśmy się jaką formę prawną wybrać do naszej spółki. Od strony prawnej wiele wiedzieliśmy, jednak od strony praktycznej tylko ja miałem doświadczenie ze spółką cywilną. Znaliśmy się wiele lat, trochę razem pracowaliśmy, mieliśmy do siebie duże zaufanie, wiedzieliśmy jakie każdy z nas ma podejście do wydawania pieniędzy. Padło na spółkę cywilną, przede wszystkim ze względu na wskazane wyżej zalety. Wady trochę mniej nas dotyczyły, szczególnie odpowiedzialność za długi. Każdy adwokat ma obowiązek zawrzeć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, wystarczy dbać o to, aby suma gwarancyjna była odpowiednio wysoka. Ograniczyliśmy jedynie, że zaciągając zobowiązanie dotyczące spraw o wartości wyższej niż 100.000 złotych wymagana jest zgoda drugiego wspólnika.

Takie dylematy ma wielu nowych przedsiębiorców. Na początku często nie ma się niczego lub prawie niczego poza pomysłem (jak na zdjęciu). Szczególnie osoby, które zakładają swój pierwszy biznes nie mają czasu i pieniędzy na to, aby tworzyć spółkę prawa handlowego.

Spółka cywilna

Jako, że blog dotyczy wygrywania sporów sądowych przez przedsiębiorców to nie będę zajmował się całym tematem dotyczącym spółki cywilnej. Skoncentruję się w serii postów nad tymi okolicznościami, które są lub mogą w przyszłości być istotne z punktu widzenia postępowania sądowego. Dlatego początkujących przedsiębiorców oraz zainteresowanych szeroko informacjami o spółce cywilnej odsyłam do bloga Spółka Cywilna prowadzonego przez Adw. Annę Kaliszewską. Myślę, że najwięcej przydatnych informacji na moim blogu znajdą wspólnicy, którzy już prowadzą swoją działalność pod nazwą zakończoną zwrotem spółka cywilna lub te osoby, które chcą dokładniej spisać umowę i poświęcić jej trochę więcej czasu.

Problemy

Umowa spółki cywilnej powinna mieć formę pisemną (art. 860 kc) dla celów dowodowych. Oznacza to tyle, że umowa zawarta ustnie również jest ważna. Jednak w praktyce oprócz ograniczeń dowodowych w sądzie, wielokrotnie spotkasz się z sytuacją, że poproszą Cię o przedstawienie umowy w formie pisemnej np. przy zakładaniu konta bankowego. Najważniejsze jednak ograniczenie dotyczy wszelkich sporów pomiędzy wspólnikami, dlatego można przyjąć, że to czego nie zapisałeś w umowie spółki lub aneksach do niej jest nieskuteczne, bo nie będzie się można na to powoływać.

Z jakimi typami problemów możesz spotkać się prowadząc spółkę cywilną? Przede wszystkim problemy pojawią się przy zakończeniu działalności, wyjściu wspólnika ze spółki lub jego śmierci. Drugi problem to prowadzenie wszelkich spraw w sądzie, a trudności polegają m.in. na braku osobowości prawnej, której nie ma spółka cywilna. O prawidłowym oznaczeniu “spółki” w pozwie napisałem osobny post: oznaczenie spółki cywilnej w pozwie. Ostatnia grupa problemów to odpowiedzialność za długi. Są również inne, ale one nie dotyczą wprost postępowań sądowych dlatego nie będę się nimi zajmował.

Na każdy z problemów chciałbym poświęcić osobny post.

W razie pytań można skontaktować się ze mną.

Adw. Tomasz Kazubski

 

adwokat Wodzisław Śląski, adwokat Rybnik

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Adwokat Tomasz Kazubski Kancelaria Prawa Karnego Rybnik / Wodzisław Śląski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna Kaliszewska 22 stycznia, 2018 o 13:38

  Dziękuję za wspomnienie mojego bloga 🙂 Pozdrawiam serdecznie i życzę satysfakcji z blogowania.

  Odpowiedz

  Tomasz Kazubski 22 stycznia, 2018 o 22:12

  Mam nadzieję, że będziemy się pięknie uzupełniali 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Justyna Chada 25 marca, 2018 o 21:04

  W jaki sposób wprowadziliście to ograniczenie dot. zobowiązań? Podpisaliście umowę?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Adwokat Tomasz Kazubski Kancelaria Prawa Karnego Rybnik / Wodzisław Śląski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: