Tomasz Kuzabski

adwokat

Zajmuję się prowadzeniem sporów sądowych reprezentując przedsiębiorców. Działam głównie na terenie Śląska, ale chętnie przyjmuję ciekawe sprawy z terenu całej Polski.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zabezpieczenie nie tylko dowodu a losowanie sędziego

Tomasz Kazubski01 marca 2018Komentarze (0)

zabezpieczenie nie tylko dowodu a losowanie sędziegoZabezpieczenie nie tylko dowodu a losowanie sędziego to temat wydawałoby się bardzo niszowy, ale jednak może nastręczyć nie lada problemów nie tylko jedynie wnioskodawcy, ale również przewodniczącemu wydziału.

Miałem niedawno taką oto sytuację: Moja klientka była uczestnikiem postępowania. Była schorowana, na stałe zamieszkiwała w Wielkiej Brytanii. Przyleciała specjalnie na rozprawę. Okazało się jednak, że pewien wątek sąd wyłączył do odrębnego postępowania. Szybko złożyłem wniosek o przesłuchanie jej w ramach tego wyłączonego postępowania w ramach zabezpieczenia dowodu. Jednak nie było to takie proste.

Losowanie sędziów

Od 1 stycznia 2018 roku w sądach sprawy przydzielane są losowo przez specjalny program komputerowy umieszczony w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według Regulaminu urzędowania sądów powszechnych sprawa powinna być przydzielona sędziemu w ciągu 4 dni roboczych od jej wpłynięcia do sądu. Pewnie w każdym sądzie jest inaczej, jednak zdarzają się sądy, w których oczekiwanie na rejestrację sprawy przed losowaniem trwa 3-4 dni.

Nie można nic zrobić, przesunąć sprawy na początek, bo data wpływu jest świętością. Być może można taką sprawę zarejestrować jako pierwszą, gdy pracownicy sekretariatu rozpoczynają wprowadzać sprawy z danego dnia. Niezależnie od wszystkiego “maszyna losująca” nie robi tego na bieżąco, a jedynie raz dziennie po zakończeniu pracy sądu. Zatem zabezpieczenie nie tylko dowodu a losowanie sędziego nie idą w parze. Zabezpieczenie powinno być szybkie a na losowanie trzeba czekać.

Zabezpieczenie dowodu

Można żądać zabezpieczenia dowodu jeżeli jego przeprowadzenie stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione. Takich przypadków jest wiele, jednak ja go stosuję najczęściej wtedy, kiedy wiem, że świadek stale zamieszkujący za granicą będzie w Polsce w ściśle określonym terminie.

Czasami może zdarzyć się również tak, że przyjeżdża klient do Polski, omawiamy sprawę, podpisujemy umowę, ale za kilka dni on wyjeżdża i długo go nie będzie. Wtedy próbuję szybko doprowadzić do tego, aby był przesłuchany przez sąd w ramach zabezpieczenia dowodu. Kodeks postępowania cywilnego dopuszcza możliwość przeprowadzenia zabezpieczenia dowodu nawet przed wszczęciem postępowania.

Zabezpieczenie roszczenia

Można nie tylko zabezpieczyć dowód, ale również swoje żądanie. W zwykłych sprawach na rozpoznanie zabezpieczenia czeka się długo, jednak w sprawach gospodarczych w niektórych sprawach sąd powinien działać natychmiastowo. Zwłoka 6-7 dni może być dla Ciebie bardzo niekorzystna, więc trzeba pilotować sprawę i ciągle dopominać się w sekretariacie, aby wyznaczyli sędziego, który rozpozna wniosek o zabezpieczenie.

Zabezpieczenie nie tylko dowodu a losowanie sędziego

Okazuje się jednak, że nie ma w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych wprost przepisu, który można wykorzystać. Ja w mojej sprawie uratowałem się, gdyż jest zapis § 43 ust. 7, który nie przewiduje losowania sędziego do sprawy wyłączonej do odrębnego prowadzenia.

Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji, to najlepiej w przypadku problemów powołać się na § 52d tegoż Regulaminu. Przewiduje on możliwość rozpoznawania spraw pilnych przez sędziego pełniącego dyżur. Problemem jest jednak zapis, że sędziemu pełniącemu dyżur przydzielane są sprawy, co do których ustawa wymaga ich rozpoznania w terminie 72 godzin. Takich spraw poza zastosowaniem tymczasowego aresztu de facto nie ma. Można zastanowić się, czy prawodawca miał na myśli tylko te sprawy. Wydaje mi się, że nie. Wyłączył bowiem z tego trybu sprawy o nadanie klauzuli wykonalności, czyli sprawę co do zasady cywilną oraz sprawy rejestrowe i wieczystoksięgowe.

Przy zabezpieczaniu dowodu oraz roszczenia Kodeks postępowania cywilnego używa zwrotu: przypadek niecierpiący zwłoki (art. 311, 313, 314, 735) albo bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia. Racjonalny prawodawca powinien używać tożsamych zwrotów, więc dokonując interpretacji językowej można dojść do wniosku, że ten przepis nie ma zastosowania.

Jeżeli ktoś z Was zna rozwiązanie tego problemu to proszę podzielić się swoim doświadczeniem w komentarzach. Jeżeli okaże się, że nie ma rozwiązania tego problemu to może zdecyduję się napisać do Ministerstwa Sprawiedliwości wniosek o zmianę rozporządzenia w celu usunięcia luki prawnej. Jak sam widzisz zabezpieczenie nie tylko dowodu a losowanie sędziego to nie taka prosta sprawa.

Zmotywowanie sędziego

Na koniec podzielę się z Tobą, jak można zmotywować sędziego, ale to już w trakcie postępowania, do przesłuchania świadka lub strony w ramach zabezpieczenia dowodu. Zawsze w takiej sytuacji można zasygnalizować sądowi, że w przypadku odrzucenia wniosku, będzie złożony wniosek o przesłuchanie świadka (strony) w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. To jest jedynie taki mój niecny plan, ale nigdy z niego nie skorzystałem, bo zawsze trafiałem na życzliwych sędziów, którzy zgadzali się na przesłuchanie w ramach zabezpieczenia dowodu.

******

W sprawie zabezpieczenia dowodu odsyłam do strony internetowej.

Jeżeli prowadzisz działalność w formie spółki cywilnej to pamiętaj, aby dobrze oznaczyć wspólników w pozwie. Pisałem o tym w osobnym poście – oznaczenie spółki cywilnej w pozwie.

O postępowaniu uproszczonym będzie cała seria postów, ale można już przeczytać pierwszy post – postępowanie uproszczone.

W razie problemów zachęcam do kontaktu.

Adw. Tomasz Kazubski

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawa Gospodarczego Niepelt-Kazubski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawa Gospodarczego Niepelt-Kazubski z siedzibą w Rybniku.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@niepelt-kazubski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: