,

Kto może korzystać z księgowości online?

Kto może korzystać z księgowości online

Prowadzenie księgowości to bez wyjątku obowiązek każdego przedsiębiorcy – niezależnie od tego, czy mowa o właścicielu międzynarodowej korporacji, średniej firmy, rozwijającego się start-upu, czy też osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. W wielu przypadkach zatrudnianie księgowej na pełen etat jest jednak nieopłacalne. Wówczas znakomitym rozwiązaniem może się okazać księgowość online. Czym jest ta forma księgowości i kto najbardziej może na niej zyskać? Sprawdźmy!

Księgowość online – czym dokładnie jest?

Przede wszystkim warto dokładniej wyjaśnić, czym w ogóle jest księgowość online. Jest to forma świadczenia usług księgowych przez zewnętrzne biura rachunkowe całkowicie przez internet. Oznacza to, że – w przeciwieństwie do tradycyjnej księgowości – w tym przypadku klient nie jest zobowiązany do wysyłania fizycznych dokumentów oraz przeprowadzania konsultacji stacjonarnie, w biurze księgowej.

Wszystkie usługi są świadczone zdalnie – przede wszystkim przez internet, w czym niezbędną rolę odgrywa specjalna platforma, zaprogramowana na potrzeby usług księgowych. W takiej aplikacji klient ma założone swoje indywidualne konto, do którego dostęp ma tylko on oraz księgowa. To właśnie tam przesyłane są wszelkie rachunki, umowy i inne dokumenty. Tam także można znaleźć różnego rodzaju analizy finansowe, prognozy i informacje dotyczące wydatków i przychodów, które pozwalają na bieżąco monitorować płynność finansową przedsiębiorstwa.

Uzupełnieniem aplikacji są inne formy kontaktu zdalnego: indywidualny czat, konferencje video z wykorzystaniem takich narzędzi jak Skype, Google Meet, Zoom, wiadomości e-mail oraz, rzecz jasna, kontakt telefoniczny.

Księgowość dla programistów i innych freelancerów, czyli kto skorzysta na usługach księgowych online?

Zasadniczo możemy stwierdzić, że usługi księgowe przez internet są doskonałą opcją dla przedsiębiorców:

  • w przypadku których zatrudnienie księgowej na etat jest nieopłacalne, ponieważ z uwagi na mały rozmiar firmy formalności księgowych jest niewiele;
  • prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy pracują z domu i nie dysponują biurem, w którym mogłaby pracować księgowa.

Podsumowując, księgowość online jest najlepszą opcją dla freelancerów, którzy jako przedsiębiorcy muszą prowadzić księgowość, ale jednocześnie sami nie mają odpowiednich kompetencji lub po prostu chcą się skupić na rozwijaniu biznesu. Księgowość dla programistów, grafików, architektów czy fotografów oferuje na przykład biuro rachunkowe z Krakowa Solidna Księgowa. Z ofertą usług online tego biura można zapoznać się w tym miejscu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-online/.

Solidna Księgowa – usługi księgowe online nie tylko dla freelancerów

Czy to oznacza, że forma współpracy online sprawdzi się tylko jako księgowość dla programistów i innych freelancerów? Oczywiście, że nie. Usługi księgowe przez internet mogą być dobrym wyborem także w przypadku sklepów z branży e-commerce, w których rozliczenia mają dość powtarzalną formułę. Warto jednak wybrać biuro, które posiada doświadczenie w tego typu współpracy. I tutaj znów możemy polecić Solidną Księgową z Krakowa.


Więcej wpisów