,

Planowanie spadkowe. Jak przygotować się na przyszłość i zabezpieczyć majątek?

dolary długopis testament

Planowanie spadkowe dotyczy nie tylko osób w podeszłym wieku. Jest bowiem wyrazem świadomego i dojrzałego podejścia do zarządzania majątkiem osobistym, który po śmierci ma trafić w ręce powołanych osób. Jak zaplanować dziedziczenie i podział majątku własnego na wypadek śmierci? 

Dziedziczenie ustawowe i testamentowe

Dziedziczenie majątku po zmarłym następuje z mocy ustawy bądź testamentu, jeśli został on sporządzony przed śmiercią. Ustawowy tryb dziedziczenia jest sztywny – nie bierze się tutaj pod uwagę stosunków pomiędzy członkami rodziny, a jedynie więzy krwi, powinowactwo czy kwestie związane z przysposobieniem. Każdy spadkobierca otrzymuje należną mu część. Dziedziczenie testamentowe wygląda zupełnie inaczej – to spadkodawca decyduje, co i komu będzie należne po jego śmierci. Ważne jednak, aby testament był sporządzony zgodnie z przepisami, gdyż w przeciwnym razie może zostać uznany za nieważny. Szczegółowe zalecenia w tym zakresie przedstawi adwokat, z którego ofertą można się zapoznać na stronie https://kamk.pl/

Dlaczego warto zaplanować podział majątku?

Planowanie spadkowe to długa procedura, zwłaszcza jeśli mówimy o przekazaniu nie tylko majątku osobistego, ale również przedsiębiorstwa. Testament najlepiej sporządzić w formie aktu notarialnego, co w niektórych przypadkach może nawet okazać się koniecznością. Więcej na temat samego prawa spadkowego można przeczytać na stronie https://kamk.pl/uslugi/prawo-spadkowe/. Dlaczego planowanie spadkowe jest ważne? Pozwala ono:

  • uniknąć sporów o majątek,
  • przekazać poszczególne elementy majątku zgodnie z wolą spadkodawcy,
  • uniknąć dziedziczenia ustawowego,
  • zabezpieczyć interesy osób, które ustawa wyklucza z dziedziczenia.

Planowanie podziału majątku to nie tylko sporządzenie stosownego testamentu. Bardzo często sprowadza się również do przekazania kluczowych informacji, stanowisk czy funkcji, zwłaszcza w kontekście prowadzenia firmy. Bez takich działań po śmierci spadkodawcy może zapanować chaos, który uporządkowany zostanie dopiero po rozstrzygnięciu sprawy przez sąd.

Kiedy rozpocząć planowanie spadkowe?

Planowanie spadkowe często kojarzone jest z osobami starszymi bądź ze zdiagnozowaną chorobą śmiertelną. Tymczasem temat ten coraz częściej podejmowany jest przez osoby w sile wieku, które chciałyby za życia uporządkować kwestie związane z dziedziczeniem. Taka postawa jest wyrazem dojrzałości i odpowiedzialności za posiadane mienie. Wypadek drogowy, nagła choroba czy innego typu zdarzenia mogą przytrafić się każdemu, wywołując nierzadko przykre w kontekście dziedziczenia skutki. Warto pamiętać, że każdy ma możliwość planowania spadkowego, bez względu na to, czy pozostaje we wspólnocie małżeńskiej, czy też nie jest jedynym właścicielem firmy. Do sporządzonego testamentu można w każdym momencie wprowadzić poprawki, nie jest więc tak, że raz sporządzony dokument ma moc wiążącą. Planowanie spadkowe warto przeprowadzić z pomocą specjalisty, który podpowie możliwe rozwiązania prawne. Dzięki temu cała procedura będzie znacznie mniej skomplikowana.


Więcej wpisów